Czapraki – podstawowa część wyposażenia konia

Czaprak, inaczej zwany potnikiem, jest podkładką pod siodło. Jego obowiązkiem jest ochrona końskiego grzbietu. Ponadto zapewnia on odpowiednią cyrkulację powietrza podczas dynamicznej jazdy oraz ochrania grzbiet zwierzęcia przed ranami. Czapraki stworzone są z różnorodnych materiałów. Dlatego kluczowe jest, aby zwracać szczególną uwagę na jego odporność względem utraty koloru i wycierania.

Jak zostało wspomniane, najważniejszym zadaniem czapraka jest chronienie grzbietu konia. Umożliwia on zapobiegać otarciom, które może być przyczyną tarcia siodła bezpośrednio o skórę i sierść zwierzęcia. Zwłaszcza dotyczy to miejsca, gdzie siodło może się lekko przesuwać. Ponadto czaprak umożliwia utrzymywanie siodła w czystości, ponieważ wchłania on znaczną część potu konia. Optymalnie dobrany potnik, pozwala rozłożyć nacisk siodła oraz go zamortyzować.

Kupując odpowiedni czaprak dla konia, warto także wiedzieć o padach. Posiadają one bardzo zbieżną funkcję do czapraków, jednak cechują się większą grubością. Ich waga oraz obszerność jest wyższa. Zazwyczaj nie mają one nylonowych pasków, które umożliwiają przypięcie ich do siodła. Wyróżnia je także poziome i rzadsze pikowanie, co zapewnia większą objętość, umożliwiając uzyskanie lepszej sprężystości. Pady dobrze odnajdują się w przypadku dużego wysiłku, jakim obciążony jest koń. Jednak trzeba pamiętać, że w przypadku mocno przylegającego siodła, pad może się pod nim nie zmieścić, co spowoduje dyskomfort dla konia.

Przede wszystkim kupno potnika, czaprak dla konia powinno uwzględniać daną dyscyplinę jeździecką, jaka jest uprawiana przez użytkownika, a także od roli jaką ma on pełnić np. ochronna, ułożenie siedziska, czy korygująca. W przypadku odpowiednio dopasowanego kulbaka, standardowy czaprak będzie wystarczający.

Kupując odpowiedni potnik warto zwracać szczególną uwagę na:

rozmiar – musi być optymalny do danego modelu siodła. Jego kształt musi układać się z linią siodła. Najlepszy czaprak nie powinien zwarto przylegać swoją środkową częścią do konia. Kolejnym istotnym znaczeniem jest wysokość konia, dlatego też producenci stosują odpowiednie skróty, które mają ułatwić dopasowanie danego czapraka pod rozmiar zwierzęcia.

Materiał i wypełnienie – warto zwrócić uwagę na to, aby tkanina, z którego został wykonany potnik, pozwalał bezproblemowo przepuszczać powietrze, tak aby zapewniał on odpowiednią cyrkulację. Zwłaszcza Większość czapraków stworzona jest z bawełny, a ich długość i jakość materiału, jest rozmaita. Kolejną tkaniną, który można spotkać na rynku, jest alcantara. Ten rodzaj materiału podobny jest do zamszu, uznawana za elegancką, jednak łatwo traci kolor. Rzadziej można natknąć się na czapraki, których poszycie wykonane zostało z polaru. Tego typu materiał nie sprawdza się podczas lata, ponieważ nie zapewnia optymalnej cyrkulacji powietrza. Kolejną kluczową kwestią jest wypełnienie. Cienkie czapraki zapewniają prawidłową przewiewność, natomiast grubsze pozwalają lepiej amortyzować jazdę.

Czapraki wyróżniają się różnymi modelami, które pozwalają dobrać je pod konkretne siodło. Najważniejszą różnicą jest szerokość oraz długość czapraka. Dlatego siodło ujeżdżeniowe, nie powinno wychodzić poza czaprak, ani naciskać na jego lamówkę, co może powodować bolesne otarcia. Wśród tego typu sprzętu jeździeckiego odnaleźć można:

czapraki wszechstronne – wyróżniają się minimalnie bardziej wydłużonym siodłem, względem czapraka skokowego oraz delikatnym zaokrągleniem. Jak sama nazwa wskazuje, nadają się pod siodła wszechstronne, jednak mogą sprawdzić się także w zestawie ujeżdżeniowym lub skokowym. Są odpowiednie do trenowania skoków i ujeżdżania, dzięki temu pozwalają uniknąć częste wymienianie czapraka.

czapraki skokowe – są używane do skoków przez przeszkody. Najczęściej spotykane są krótsze modele od ujeżdżeniowych. Ich zadaniem jest ochrona grzbietu, przed przemieszeniem się siodła – co najczęściej dzieje się właśnie w przypadku skoku. Zostały zaprojektowane z myślą o komforcie konia.

czapraki ujeżdżeniowe – inaczej nazywany dresażowym. Wyróżniają się większym rozmiarem oraz wycięciem w kłębie, co umożliwia zapewnienie maksymalnej wygody konia podczas ujeżdżania.

Ponadto czapraki oznaczone są konkretnymi symbolami. Kupując określony czaprak, warto wiedzieć jaki charakteryzuje go podział:

VS – inaczej czaprak wszechstronny, pasujący do większości siodeł.

DR lub DL – model ujeżdżeniowy dopasowany do siodeł ujeżdżeniowych.

SR – czaprak skokowy, którego głównym zadaniem jest zmniejszenie potliwości konia podczas wykonywania skoków.

VSS – model wszechstronny/skokowy

VSD – czaprak wszechstronny/ujeżdżeniowy.

Podział dla kuców:

PVS – czaprak wszechstronny

PVSS – czaprak wszechstronny/skokowy

PVSD – czaprak wszechstronny/ujeżdżenowy

PDR/PDL – czaprak ujeżdżeniowy

PSR – czarpak skokowy.

Podział pod względem użytkownia:

– czapraki przeznaczone do jazdy klasycznej (wszystkie powyższe),

– czapraki do jazdy westernowej,

– pady do jazdy na oklep,

– pady pod pasy do lonżowania.

Znane firmy produkujące sprzęt jeździecki

Przede wszystkim należy wybierać sklepy jeździeckie, ponieważ odnajdzie się w nich sprawdzonych producentów. Na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się produkowaniem sprzętu jeździeckiego, jednak warto wybierać te, które są rekomendowane przez miłośników jeździectwa np. czaprak Eskadron, czy czaprak Horze. Jeżeli chodzi o pierwszą firmę jest ona, najbardziej szanowana na rynku. Przedsiębiorstwo wyróżnia się produktami z najwyższej półki oraz trwałością sprzętu. Następnym przedsiębiorstwem, które, specjalizuje się w produktach przeznaczonych do jeździectwa, jest Horze. To norweska firma ceniona, zwłaszcza za wysokiej jakości asortyment dla koni. Wyróżnia ją bardzo dobra funkcjonalność, połączona z wygodą i stylem. Innym cenionym producentem jest marka York, której siedziba znajduje się w Szczecinie. Marka oferuje bogaty wybór gadżetów jeździeckich, przeznaczony zarówno dla zwierząt jak i samych użytkowników.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.